Karusia
Administrator
Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 100
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/6 Skąd: Raba Niżna
|
Wysłany: Pon 20:00, 08 Mar 2010 Temat postu: Siberian Husky |
|
|
Długość życia: 10-14 lat
Pies wzrost: 54-59 cm
Pies waga: 20-27 kg
Suka wzrost: 51-56 cm
Suka waga: 16-23 kg
Klasyfikacja FCI: grupa 5 szpice i psy pierwotne; sekcja 1 nordyckie psy zaprzęgowe; Bez prób pracy
Użytkowanie: pies pociągowy
Pochodzenie: USA
Siberian husky to przede wszystkim pies pracujący, dlatego chcąc stać się jego właścicielem należy pamiętać o jego korzeniach. Rasa powstała w surowym klimacie Syberii i została przystosowana do ciężkiej pracy z trudnych warunkach. Ówczesne husky ciągnęły sanie z ładunkiem lub przesyłkami kurierskimi przez wiele mil śnieżnych bezdroży. Taki tryb życia zmusił je do rozwinięcia konkretnych cech, które posiadają do dzisiaj. Są bardzo zwinne i szybkie, potrzebują dużo ruchu, dzięki czemu uwolnią nagromadzoną energię. Nie męczą się zbyt szybko i momentalnie regenerują siły po długim wysiłku.
Husky to również pies stadny, od zawsze żyjący wśród swoich pobratymców. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na trzymanie kilku psów tej rasy (wśród "swoich" czuje się najlepiej) należy zorganizować mu towarzystwo innego psa lub swoje. Husky żyjące w sforze czasami wyją, poza tym nie są hałaśliwe. Szczekają czasem, ale większość psów tej rasy nie odzywa się prawie wcale. Husky nie nadaje się dla osób, które nie mają czasu lub, których nie ma całymi dniami w domu. Ten pies musi mieć towarzystwo, inaczej będzie się nudził, a co za tym idzie, będzie niszczył przedmioty, by zyskać uwagę domowników. Pozostawiony sam w ogrodzie, z pewnością wprowadzi tam swoje porządki. Takie zachowanie nie spodoba się właścicielowi, dlatego zanim kupisz husky, przemyśl, czy będziesz miał dla niego czas i czy zapewnisz mu odpowiednie warunki.
Charakter husky jest niewątpliwie jego charakterystyczną cechą, poza wyglądem oczywiście. Jest to pies bardzo samodzielny, a co za tym idzie czasem zbyt sprytny. Można określić, że husky ma charakter kota. Chodzi swoimi drogami i ma swój rozum, z którego często korzysta. Nie jest podatny na monotonne szkolenie, ponieważ szybko się nudzi często powtarzanymi komendami. Pozna je doskonale w krótkim czasie i będzie je wykonywał, jeśli tylko uzna, że warto, czyli, że coś w zamian dostanie. Husky nigdy nie będzie ślepo wykonywał zadań, jest to wbrew jego dzikiej naturze. Poważnym problemem jest zew myśliwego, który odezwie się w każdym psie, który poczuje dziką zwierzynę. Pogna on w las i może długo nie wrócić. Drogę do domu znajdzie zawsze, ale nie wiadomo, co go może spotkać w międzyczasie (wnyki rozstawione przez kłusowników, ruchliwa szosa). Wiedziony instynktem łowieckim nie zawróci na wołanie pana, dlatego na spacery husky powinien chodzić zawsze na smyczy lub długiej lince, dla jego bezpieczeństwa. Małych zwierząt, takich jak: koty, króliki, gryzonie i drób nie akceptują. Traktują je jako zdobycz i nawet jeśli wychowają się od małego z kotem i będą go lubiły, na każdego innego kota będą polować, jeśli będą miały taką miały możliwość! Husky nadaje sie do bloku. Ale tylko w sytuacji, kiedy w mieszkaniu cały czas ktoś przebywa (jedna osoba niepracująca). Husky musi się wybiegać a właściciel musi zdać sobie sprawę z potrzeb psa i wychodzić z nim codziennie na wycieczkę rowerową, czy do parku. Natomiast ktos, kto ma psa na podwórku, czy w kojcu często uważa, że pies wybiega sie na działce. A to jest błąd, bo na działce pies nie biega, tylko siedzi, chodzi i czasem sie pobawi, a to zdecydowanie za mało!
Husky urzeka swoim wyglądem. Charakterystyczne czaprakowe umaszczenie może przybierać rozmaite barwy: od czarnego, przez wilczaste, po jasno srebrne. Podobne odcienie są u psów brązowych - od ciemno czekoladowego, przez rude po złote, prawie płowe. Bywają też husky łaciate (pinto) i całkiem białe. Ciekawostką jest kolor oczu, które mogą być błękitne, miodowe, orzechowe, ciemno brązowe, a także różnobarwne.
Husky cieszą się z natury dobrym zdrowiem. Jednak mogą być dotknięte wrodzonymi wadami oczu (katarakta i PRA) oraz padaczką. Miewają też problemy skórne związane z brakiem cynku w organizmie.
Postępująca moda na husky spowodowała powstanie ogromnej ilości hodowli i pseudohodowli, które "produkują" szczenięta bez zwracania uwagi na ich zdrowie i potrzeby. Często psy z takich źródeł trafiają do ludzi, którzy nie mają pojęcia o rasie i jej przeznaczeniu. Każdy przyszły właściciel husky musi być pewien, że jest w stanie zapewnić psu tej rasy odpowiednie warunki i nie kupuje go wyłącznie ze względu na modę. Ważne jest by kupować szczenię z pewnego źródła, u odpowiedzialnego hodowcy!
Post został pochwalony 0 razy
|
|